Termín vědeckotechnické parky (VTP) je v ČR používán od roku 1990. VTP vznikají nejčastěji asi z iniciativy podnikatelských subjektů či vysokých škol (v prostředí vědeckovýzkumných pracovišť). Zakladateli VTP bývají státní či regionální orgány, univerzity, výzkumné a vývojové organizace, průmyslové podniky, hospodářské komory, finanční instituce, soukromé firmy, sdružení a svazy. Vědeckotechnický park je součástí UP Olomouc.
- Jsme technologickou adresou s kompetentním poradenským centrem pro vzájemnou podporu a sdílení moderních technologií mezi inovativními firmami a vědeckovýzkumnými pracovišti UP.
- Zajišťujeme ochranu a komerční využití duševního vlastnictví Univerzity Palackého v Olomouci i firem ve VTP UP a firem s majetkovou účastí UP.
- Podnikatelský inkubátor pomáhá nově vzniklým inovativním firmám s plynulým rozjezdem a vstupem do reálného podnikatelského prostředí.
- Podporuje také růst a rozvoj stávajících inovativních firem.
VTP UP je součástí Univerzity Palackého v Olomouci. Studentům, akademikům a zaměstnancům poskytuje služby a organizuje akce, které přispívají k přenosu znalostí a technologií z akademické půdy do podnikatelské sféry.
V rámci naší práce rozvíjíme vztahy s mnoha subjekty v lokálním i světovém měřítku:
- Jsme členem SVTP ČR (Společnost vědeckotechnických parků ČR, z.s.)
- spolupracujeme s národní platformou Transfera.cz, která hájí zájmy transferové komunity v České republice s cílem posilovat a rozvíjet činnosti v oblasti transferu technologií a znalostí.
- spolupracujeme s neziskovou organizací NCA (Národní klastrová asociace), která sdružuje subjekty a jednotlivce s cílem koordinovaného a udržitelného rozvoje klastrových iniciativ a rozvíjení klastrové politiky v České republice na bázi koncentrace znalostí, zkušeností a expertízy pro posílení konkurenceschopnosti ČR.
- spolupracujeme s Enterprise Europe Network, která, pod koordinací TC AV ČR, pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy.