ASTP svou deklarací vyzývá vlády a vedoucí pracovníky výzkumu, aby investovali do robustních podpůrných systémů a přijali osvědčené postupy přizpůsobené místním podmínkám.
ASTP provedla průzkum k posouzení politik a podpory pro spin-offy v různých státech, na základě kterého vznikla základní doporučení. Ta zahrnují nutnost dostatečně zajistit procesy pro přenos znalostí z výzkumu do praxe, vypracování jasných politik transferu, alokaci personálu a zdrojů na podporu spin-offů a vytvoření transparentních pokynů pro přístupnost duševního vlastnictví (IP). Konkrétní doporučení týkající se IP navrhují licencování namísto přidělování IP v rané fázi vývoje, zachování práv na vzdělávací využití, uložení povinností týkajících se využití a zvážení podílu na vlastnictví jako formy kompenzace za licenční podmínky. Zpráva také podporuje cílené financování, například granty a tzv. seed investice, které mají pomoci přetavit inovativní výzkum v úspěšné spin-offy.
„Spin-off firmy mají potenciál zásadně ovlivnit ekonomický růst a konkurenceschopnost regionů. Nicméně v České republice zatím chybí dostatečná podpora ze strany státu ve srovnání s jinými evropskými zeměmi,“ říká Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera. „Doufáme, že tato deklarace bude impulzem pro vytvoření jasného rámce a investičních programů pro spin-offy i u nás.“
Vytvoření jasného, transparentního a podpůrného rámce pro procesy spin-offů a start-upů v rámci výzkumných institucí je nezbytné pro podporu inovací po celé Evropě. Doporučení předložená ASTP mají za cíl zlepšit podpůrné systémy a struktury a tím posílit odolnost a konkurenceschopnost na celém kontinentu. Národní spolek Transfera řeší problematiku spin-off firem dlouhodobě. Již v roce 2019 pomohla například připravit dokument ke způsobu zakládání spin-off společností, který následně schválila Vláda ČR.